BPA – plastik a żywność

Czasy kiedy żywność pakowano i przechowywano w opakowaniach szklanych lub papierowych odeszły do lamusa. W dzisiejszych czasach w tym obszarze króluje plastik. Prawdę mówiąc plastik króluje w każdej innej dziedzinie naszego życia, stykamy się z nim codziennie. Czy te substancje są nam obojętne? Na pewno nie wszystkie.

BPA co to takiego?

BPA to Bisfenol A, związek chemiczny, który jest substratem do produkcji tworzyw sztucznych (poliwęglanów). Znajdziemy go niemal wszędzie: w plastikowych butelkach, pojemnikach na żywność, jednorazowych naczyniach i sztućcach, płytach kompaktowych, elementach elektroniki, w wypełniaczach dentystycznych. Przy jego udziale produkuje się żywice pokrywające wnętrza puszek do przechowywania żywności i napojów. Miał również zastosowanie w produkcji butelek i akcesoriów dla niemowląt (Unia Europejska zakazała stosowania BPA w tych produktach w 2011 roku).

Dlaczego BPA jest niebezpieczny dla zdrowia?

Niebezpieczeństwo związane z Bisfenolem A wynika z jego budowy cząsteczkowej. Jest ona zbliżona do żeńskiego hormonu płciowego – estrogenu. I podobnie jak estrogen łączy się z odpowiednimi receptorami w organizmie człowieka. Z tego powodu podejrzewa się go o powodowanie zaburzeń hormonalnych: zaburzeń płodności, chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, otyłości, czy chorób metabolicznych. Udowodniono, że BPA może migrować z opakowań do żywności, a czynniki, które temu szczególnie sprzyjają są dwa.

Pierwszy – wzrost temperatury płynu. Opakowań zawierających BPA nie wolno podgrzewać na kuchence, w mikrofalówce, myć w zmywarce, wlewać do niej gorących płynów.

Drugi – uszkodzenia powierzchni plastiku: widoczne pęknięcia, rysy, ale również niewidoczne gołym okiem mikrouszkodzenia powstałe przez stosowanie detergentów do mycia i wynikające z codziennego użytkowania. Opakowań tych nie można używać wielokrotnie, po użyciu powinno się je oddawać do recyklingu.

Jak rozpoznać opakowania bez BPA?

Opakowania pozbawione Bisfenolu A posiadają na swojej powierzchni oznaczenie BPA FREE lub 0% BPA. Zwracajmy na to wagę nie tylko w przypadku produktów dla dzieci, ale również opakowań, które stykają się z żywnością i napojami w naszej kuchni.

Co oznaczają symbole plastików?

Plastikowe opakowania oznaczone są symbolami. Co oznaczają?

Plastiki BEZPIECZNE w kontakcie z żywnością:

 Untitled-TrueColor-05

2-HD-PE – jeden z bezpieczniejszych plastików, może być używany wielokrotnie

Untitled-TrueColor-07

4-LDPE – bezpieczny, wielorazowego użytku

Untitled-TrueColor-08

5-PP – jeden z bezpieczniejszych plastików, często stosowany do produkcji zabawek dla dzieci

Plastiki NIEBEZPIECZNE, których lepiej nie używać:

Untitled-TrueColor-03

1-PET (lub 1-PETE) – najpopularniejszy plastik stosowany masowo do produkcji opakowań do żywności, jednorazowych naczyń, sztućców, butelek do wody i napojów (warto więc wrócić do picia  kranówki, ewentualnie przegotowanej, aby pozbyć się twardości). Popularne PETy zawierają BPA (chyba, że na opakowaniu jest wyraźnie zaznaczone, że nie). Tych opakowań nie wolno używać wielokrotnie

Untitled-TrueColor-06

3-PVC (lub 3-PCV, 3-V) – bardzo powszechny, stosowany np. w foliach spożywczych. Szkodliwy dla zdrowia, jego spalanie powoduje uwalnianie dioksyn, bardzo toksycznych substancji (pamiętacie sprawę Juszczenki? Mówi się, że to właśnie dioksyny)

Untitled-TrueColor-09

6-PS – polistyren, znany każdemu styropian. Często stosowany do produkcji tacek i kubków do napojów. Udowodniono, że uwalnia toksyny, nie powinien być podgrzewany

Untitled-TrueColor-10

7-INNE (lub 7-OTHER) – inne plastiki, czyli nie wiadomo co. Mogą zawierać BPA. Lepiej ich nie podgrzewać i nie używać wielokrotnie, a najlepiej to nie używać wcale

Pamiętajmy, że jesteśmy tym co jemy. Dotyczy to zarówno samej żywności, ale również tego, co razem z jedzeniem trafia do naszych brzuchów. Niestety. 

 

 

Źródła:

http://wsse.krakow.pl/strona2/attachments/article/64/Bisfenol%20A-czy%20moze%20szkodzic%20zdrowiu%20dzieci.pdf

www.cyberbaba.pl

http://www.dolphinblue.com/ (zdjęcie główne)

 

17 to: Komentarzy “BPA – plastik a żywność

 1. Od razu sprawdziłam wszystkie pojemniki do przechowywania żywności jakie mam w domu. Część z nich wylądowała już w koszu 🙂

  • 🙂 Nie da się uniknąć plastiku w codziennym życiu, ale warto mieć świadomość co może być szkodliwe i czego lepiej unikać. Pozdrawiam!

 2. Oto chodziło. Gratuluje autorowi

 3. Wszędzie plastik i chemia.

 4. Pouczające. Pewnie nosimy w sobie sporo plastiku zanim organizm się oczyści.

 5. Zapewne kilka kilo 🙁

 6. Nie bez przyczyny producenci plastikowych butelek dla dzieci chwalą się, że nie ma BPA – to trucizna. Szkoda tylko, że gdzie indziej cicho sza na ten temat.

 7. plastik fantastik on

  Mnóstwo BPA uwalnia się również z metalowych opakowań, puszek itp.

 8. Pozdrawiam autora za doskonały komentarz.

 9. Świat schodzi na psy i na serio rządzą nim tylko korporacje.

 10. A mi się wydaje, że w teoriach spiskowych jest znacznie więcej prawdy niż spisku.

 11. Jesteśmy truci z każdej strony 🙁

 12. Ważne informacje!

 13. o rany! nie wiedziałam! 🙁

 14. Zrobiłam przegląd swoich pojemników, nie było źle, ale kilka kwiatków się znalazło i od razu trafiło do kubła na śmieci.

 15. Okazuje się, że to co było kiedyś: szklane, żeliwne pojemniki są o niebo lepsze niż nowatorskie nowości.

Comments are closed.