Jak poznać bezpieczne tekstylia?

Życie z małym alergikiem nie jest łatwe. Stale trzeba na coś uważać: na jedzenie, napoje, materiały i ozdoby ubrań, zabawki, biżuterię, a także całą masę innych rzeczy, którymi małe rączki uwielbiają się bawić (np. kolorowe kosmetyki Mamy, medale Tatusia, sztućce u Babci na działce, czy narzędzia Dziadka).

Jeśli chodzi o żywność, to sprawę mam jasną. Wiem już co Lenkę uczula, mam też świadomość, że jest bardzo nadwrażliwa na chemię spożywczą. Poza tym słusznie u niej podejrzewałam uczulenie na metal, sądziłam, że to nikiel, po testach alergicznych okazało się, że kobalt. Jest jeszcze sprawa tkanin i wszelkich materiałów użytych do produkcji rzeczy dla dzieci. Zdarzało się, że Lenka dostawała pokrzywki od nowych ubranek, bywało także, że przebarwiał się jej naskórek w kolor farby, której użyto do produkcji zabawek. Problem z toksycznymi tekstyliami jest dwojaki. Po pierwsze – może wystąpić alergia kontaktowa, która objawia się wysypką od razu po styczności z alergenem. Po drugie – toksyczne substancje kumulują się w organizmie, co może ujawnić się dopiero za wiele lat w postaci rozmaitych problemów zdrowotnych. Jeśli dołożymy jeszcze do tego wszelką chemię, która jest wokół nas: z żywności, z powietrza, z kosmetyków i środków czystości, to mamy niezły koktajl, który buzuje, żeby wreszcie wykipieć.

Co zrobić, żeby mieć pewność, że tekstylia przeznaczone dla dzieci są bezpieczne?

Trzeba przyglądać się opakowaniom produktów i szukać na nich atestów oraz innych poświadczeń gwarantujących, że produkt, który trzymamy w dłoni jest bezpieczny dla dzieci. Tego rodzaju wymagania stawiane producentom są bardzo restrykcyjne i potrzeba sporo zachodu, aby je uzyskać. Z tego powodu producenci chwalą się nimi ochoczo i informacja taka jest najczęściej nie do przeoczenia na opakowaniu. W czasach wolnego rynku prawie całego świata warto znać najpowszechniejsze oznaczenia, żeby mieć pewność, że wszystko to, co dajemy w łapki naszym dzieciom jest bezpieczne.

Oeko-Tex Standard 100

pobrane

Od 1992 roku  jest to wiodący w świecie znak bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych. Poświadcza on, że produkt jest wolny od substancji szkodliwych m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i ekstrahowalnych metali ciężkich. Znak otrzymują wyłącznie tekstylia, których wszystkie komponenty na każdym etapie produkcji zostały przebadane i uzyskały pozytywne wyniki.

Certyfikat GOTS

gotslogo

Przyznawany przez światową organizację wyznaczającą standardy dla tekstyliów wyprodukowanych z włókien organicznych. Organizacja ta zdefiniowała bardzo rygorystyczne kryteria zarówno ekologiczne jak i społeczne dla całego łańcucha produkcji tekstyliów organicznych. Podczas certyfikowania bierze się pod uwagę cały proces, począwszy od zbioru surowca poprzez odpowiedzialne środowiskowo i społecznie przetwórstwo oraz etykietowanie tak, by zapewnić maksimum pewności i bezpieczeństwa końcowemu odbiorcy. Certyfikat GOTS otrzymują produkty tekstylne, które zawierają minimum 70% włókien organicznych. Tkaniny nie mogą być chlorowane, a użyte barwniki musza być biodegradowalne i nie mogą zawierać substancji toksycznych. Zakazane są barwniki azowe oraz stosowanie akcesoriów zawierających nikiel, chrom i PVC. Również kryteria socjalne muszą być spełnione przez wszystkich przetwórców zgodnie z normami Międzynarodowej Organizacji Pracy (International Labour Organisation).

Bezpieczny dla Dziecka 

znak_bezpieczny_dla_dziecka

Uzyskanie certyfikatu „Bezpieczny dla dziecka” uprawnia do oznakowania wyrobu zastrzeżonym znakiem, potwierdzającym bezpieczne użytkowanie dla najmłodszych dzieci.

Bezpieczny dla Niemowląt 

Barwy_AC_2007_09.cdr

Jak wyżej, z uwzględnieniem niemowląt.

Znak Bezpieczeństwa „B”

znak b

Zakład Certyfikacji Instytutu Włókiennictwa w Łodzi (TEXTIL-CERT) dokonuje certyfikacji w zakresie dobrowolnego znaku bezpieczeństwa „B” dla wyrobów włókienniczych (z wyłączeniem odzieży ochronnej i materiałów stosowanych do jej produkcji). Znak ten stanowi gwarancję, że zakupiony towar jest w najwyższym stopniu bezpieczny i decyduje o przewadze konkurencyjnej w dobie wolnego rynku. Certyfikacja na znak „B” odbywa się poprzez certyfikację na zgodność z wymaganiami ujętymi w polskich przepisach prawnych z zakresu bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i życia ludzi.

Znak Jakości „Q”

znak-jakosci-q

Dobrowolny znak jakości Q stanowi potwierdzenie dla odbiorcy produktu, że towar jest najwyższej jakości, zyskuje markę. Znak „Q” uzyskać mogą te towary, które spełniają wymagania dotyczące bezpieczeństwa użytkowania i ochrony środowiska, charakteryzują się właściwościami wyższymi niż przeciętne: niezawodnością, walorami użytkowymi, ergonomicznymi, zdrowotnymi oraz znacznie niższą niż przeciętna materiało- i energochłonnością, są produkowane seryjnie, są produkowane (dostarczane) przez dostawcę posiadającego certyfikowany system jakości.

Czyli co?

TRZEBA CZYTAĆ ETYKIETY. Znowu. Zawsze i wszędzie.

 

Źródła: 1, 2, 3 oraz główne zdjęcie

 

 

 

 

 

 

6 to: Komentarzy “Jak poznać bezpieczne tekstylia?

  1. Ile przydatnej wiedzy, super!

  2. Zacznę teraz zwracać na to uwagę.

  3. Dorotka z Oz on

    Dobrze wiedzieć!

  4. Łatwo te znaki znaleźć na opakowaniach, zwykle producenci chwalą się tym jak mogą.

  5. Nie wiedziałam!

  6. Dzięki za te informacje, mam alergików w domu i muszę zwracać uwagę również na materiały.

Comments are closed.