Jak przygotować się do testów alergicznych?

Testy alergiczne pozwalają określić jaki czynnik powoduje objawy alergii. Żeby jednak były wiarygodne, to musisz odpowiednio przygotować do nich siebie i swoje dziecko. Dotyczy to głównie stosowania leków, a w mniejszym stopniu diety. Warto też zapoznać się z przebiegiem testów, żeby dobrze do nich nastawić (na ten temat TUTAJ).

Dieta a testy alergiczne

Przed skórnymi testami alergicznymi nie trzeba stosować żadnej specjalnej diety. Ważne, żeby w dniu badania nie spożywać produktów bogatych w histaminę, bo może to wpłynąć na wynik testów. Trzeba zrezygnować z:

czekolady,

pomidorów,

serów pleśniowych,

kapusty,

szpinaku,

kiełbasy,

tuńczyka,

ogórków kiszonych,

wszystkich produktów, które wiesz lub podejrzewasz, że uczulają.

Co jeszcze? Teoretycznie nie musisz być na czczo, choć na ogół jest to wymagane. Przy diagnostyce alergicznej zwykle bada się również podstawowe parametry zdrowia, jak morfologia i OB, a te robi się na czczo. W przypadku dzieci chodzi o to, żeby kłuć jak najmniej, czyli wszystkie te badania wykonuje się z jednego pobrania krwi. Poza tym nie raz  spotkałam się z opiniami, że „każde badanie z krwi lepiej jest robić na czczo”. Dla spokoju ducha zawsze lepiej dopytać o to lekarza prowadzącego.

Przyjmowane leki a testy alergiczne

Leki stosowane przy alergii działają na objawy uczulenia. Dlatego, jeśli testy mają być wiarygodne, to trzeba je odstawić (oczywiście w porozumieniu ze swoim lekarzem). I tak:

leki antyhistaminowe „starej generacji” (np. Clemastina, Fenistil) należy odstawić 3 dni wcześniej,

leki antyhistaminowe „nowej generacji” (cetyryzyna, loratydyna, i ich lewoskrętne pochodne) – 14 dni,

ketotifen – 2–4 tyg.,

prometazyna, hydroksyzyna – 2 tygodnie,

preparaty wapnia – 3 dni.

Jeśli szykujesz się do testów skórnych, to tydzień przed nimi przestań smarować przedramiona i plecy maściami i kremami ze sterydami (lub innymi antyalergicznymi, immunomodulującymi i antyzapalnymi, np. Elidel, Protopic). Poza tym, musisz powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach, nawet tych, które w ogóle alergii nie dotyczą (na wynik testów mogą wpłynąć np.  Ranigast, witaminy, sterydy, leki przeciwdepresyjne i wiele innych).

Stan skóry a testy alergiczne

Testy skórne powinno się wykonywać na względnie zdrowej skórze, przy stanie ostrym badanie odpada, bo lekarz nie będzie w stanie zinterpretować wyników. Poza tym, niezależnie od stanu suchości skóry przed testami nie smaruj jej ani emolientami ani innymi kosmetykami pielęgnującymi, bo utrudnia to przeprowadzenie badania.

Przeciwwskazania do wykonania testów alergicznych

Istnieją pewne sytuacje, które są przeciwwskazaniem do przeprowadzenia testów alergicznych. Są to:

infekcja bakteryjna lub wirusowa do 3 tygodni przed terminem badania,

przyjmowanie antybiotyku do 3 tygodni przed terminem badania,

epizod anafilaktyczny lub ciężki napad astmy do 6 tygodni przed terminem,

nasilenie objawów takich jak: kaszel, katar, duszność, łzawienie, w dniu badania.

 

Pamiętaj, żeby zawsze gdy czegoś nie jesteś pewna/y, czegoś nie rozumiesz lub zwyczajnie zapomniałaś/eś, to pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj. Ryzykujesz co najwyżej „miażdżące spojrzenie lekarza”, a przecież Twój spokój to sprawa kluczowa, szczególnie jeśli to Twoje dziecko przechodzi testy alergiczne. Zdrówka!

 

Źródła: 1 i 2

 

 

 

7 to: Komentarzy “Jak przygotować się do testów alergicznych?

  1. Przydatny bardzo artykuł 🙂

  2. Właśnie takich informacji szukałam. Idealnie w czas, dzięki 🙂

  3. Bardzo przydatne informacje. Czekałam czy dr który kierował mnie na testy alergiczne coś powie na ten temat. Niestety ani słowa :/ Dopiero jak zaczęłam dopytywać kierując się twoim artykułem przyznał, że to są ważne rzeczy. Dzięki 🙂

  4. Mój 4 latek też miał testy, niestety są do poprawy. Gdybym tylko wcześniej przeczytała Twój artykuł, mielibyśmy to już z głowy 🙁 Człowiek uczy się całe życie. Pozdrawiam.

  5. Jeśli nie zastosujesz się do pewnych zasad testy wyjdą niewiarygodne. Niestety łatwo o taką sytuację, wystarczy zwykła infekcja wirusowa, nawet przebiegająca bez objawów i już wynik leci.

  6. Dziękuję za ten artykuł – dla mnie te rady są bardzo przydatne 🙂 startujemy ponownie na testy alergiczne.

Comments are closed.