Jak rozpoznać u dziecka atopowe zapalenie skóry (AZS)?

Nie każda krostka na ciele dziecka od razu oznacza atopowe zapalenie skóry. Jest wręcz przeciwnie, zmiany skórne, charakterystyczne dla AZS są typowe i pojawiają się w określonym wieku w konkretnych miejscach na ciele. Mają też specyficzny wygląd, a ogólne objawy im towarzyszące są u większości dzieci takie same. Wiadomo, że ostateczną diagnozę stawia lekarz, ale warto wiedzieć z czym ma się do czynienia, żeby się nie martwić na zapas.

Jak diagnozuje się atopowe zapalenie skóry?

Lekarz, do rozpoznania AZS, ocenia zmiany skórne u dziecka i zbiera szczegółowy wywiad. Dlatego przed wizytą warto zapisywać sobie niektóre informacje, np. kiedy po raz pierwszy problem się pojawił, czy objawom skórnym towarzyszyły jeszcze jakieś inne, po jakich produktach stan skóry się pogarszał, w których miejscach pojawiały się zmiany itp. Poza tym lekarz z pewnością zapyta o alergie w rodzinie (choć mówi się o genetycznym podłożu alergii, to u nas w rodzinie nikt jej nie ma), dietę, karmienie piersią, przyjmowane leki (też u mamy w ciąży), przebyte infekcje, stosowane kosmetyki i chemię gospodarczą (np. proszki do prania), a także najważniejsze – czy swędzi. Bo AZS swędzi okropnie, dzieci wydrapują skórę do krwi i mięcha (serio). Na sam koniec lekarz kieruje się tzw. kryteriami Hanifina i Rajki. Im więcej kryteriów jest spełnionych, tym większe jest prawdopodobieństwo atopii (końcowe potwierdzenie to testy alergiczne). Co to za kryteria?

Kryteria Hanifina i Rajki

świąd,

przewlekły, nawrotowy przebieg choroby (tzn. są okresy zaostrzeń i wyciszena),

atopia w wywiadzie rodzinnym (choć u nas, jak wspomniałam – nikt),

typowe umiejscowienie zmian (szczegóły za chwilę),

wczesny początek zmian (u Lenki szósty tydzień życia),

podwyższony poziom IgE (czyli przeciwciał odpornościowych, które wskazują na alergię. Oznacza je się z krwi, Lenka miała takie testy robione dopiero w trzecim roku życia, wyszły pozytywnie),

nietolerancja wełny,

nietolerancja niektórych pokarmów (u nas ta lista była baaaaardzo długa),

dodatnie wyniki testów punktowych (testów alergicznych, które miarodajne wyniki dają dopiero po 4 roku życia. Lenka miała je rok wcześniej, ale większość wyników była spójna z tym, co sama zaobserwowałam),

nawrotowe zapalenia spojówek,

nawracające zakażenia skórne (wynikające z drapania skóry, uszkodzenia jej i nadkażeń bakteryjnych),

wyprysk rąk i stóp,

świąd skóry po spoceniu,

przebarwienie skóry wokół oczu (ciemniejsze obwódki),

rumień na twarzy (to co czasem babcie nazywają słodkim, dziecięcym rumieńcem jest w istocie zmianą alergiczną),

zaćma,

fałd oczny (opuchnięcie powiek),

przedni fałd szyjny.

Jak wygląda skóra atopowa?

Mówiąc wprost, skóra atopowa to wiecznie sucha skóra, którą bardzo trudno natłuścić. Charakterystyczne jest również tzw. rogowacenie przymieszkowe (ciało wygląda jakby stale pokryte gęsią skórką), łuszczenie, pogrubienie naskórka, grudki, rumieńce, sączące rany, wysypka, tzw. przeczosy (wydrapane, liniowe ubytki w skórze), a także świąd i podatność na podrażnienia.

Jak zaczyna się atopowe zapalenie skóry?

Pierwsze objawy AZS pojawiają się w pierwszym roku życia u połowy atopików. Początkowe objawy choroby mogą być jednak związane z układem pokarmowym, a nie skórą. Pojawiają się wymioty, ulewania, biegunki, zielone, śluzowate kupy i inne tego rodzaju historie, które świadczą o alergii pokarmowej. Objawy skórne pojawiają się najczęściej około drugiego miesiąca życia, zwykle na twarzy. Są to czerwone, zgrubiałe rumieńce, które wyglądają jak polakierowane. Z biegiem czasu, takie same zmiany mogą się również pojawić w zgięciach łokci, pod kolanami i na nadgarstkach. Wszystkie okropnie swędzą, dzieci drapią się jak szalone, trudno im przecież wytłumaczyć, że to tylko pogarsza sprawę i trzeba przestać (pamiętam jak Lence zakładałam na dłonie skarpetki, żeby przez sen nie orała sobie buzi paznokciami). Przez ten świąd skóra jest stale podrażniona, podrapana, zwyczajnie uszkodzona, nadchodzi do nadkażeń bakteryjnych, a rany się sączą. Dziecko jest rozdrażnione, źle śpi, ma kiepski apetyt, a rodzicom serce kroi się w plastry patrząc na chore ciałko. Na samo wspomnienie Lenki z tamtych czasów, łza mi się w oku kręci. Całe szczęście teraz jej atopię mamy pod kontrolą, a Tymcio to twarda sztuka i nic (poza mlekiem i jego przetworami) go nie rusza. Ufff! I oby nie zapeszyć!

 

 

 

9 to: Komentarzy “Jak rozpoznać u dziecka atopowe zapalenie skóry (AZS)?

 1. Dobry wieczór, moja córka również jest atopikiem, mamy alergię na produkty mleczne i białko jaj, przynajmniej na razie tyle odkryłam.. chciałam zapytać, czy z powodu AZS miała Pani odroczone szczepienia, bo szczerze mówiąc boję się szczepić swojej córki, żeby nie pogorszyć jej stanu, a lekarze w mojej przychodni twierdzą, że AZS to nie przeszkoda.. Jak było u Lenki?

  • Alergiczne Dziecko on

   U nas też mówili, że to nie przeszkoda. Nie jestem lekarzem, więc nie mogę Ci doradzać, ale powiem jak to było u nas. Ja zawsze starałam się odraczać szczepienia wówczas, gdy AZS Lenki było zaostrzone. W praktyce wychodziło na to, że chyba za każdym razem Lenka miała nieco dłuższe przerwy pomiędzy szczepieniami (też kolejnymi dawkami przypominającymi). Nie miała szczepienia MMR z rożnych względów (to była decyzja rodziców, a nie lekarza), poza tym wszystkie podstawowe przeszła ok (choć mi się zdawało, że szczepienia pogarszały stan skóry, ale mogłam nie być obiektywna). Negatywnie zareagowała na ostatnią dawkę 6w1, miała zgrubienie w miejscu wkłucia i infekcję dróg oddechowych, która rozwijała się w oczach (!), co zostało zupełnie zbagatelizowane przez lekarza. Tak, czy inaczej, to trudna decyzja, nie spiesz się z nią.

 2. W jakim sposób mam rozpoznać czy moje dziecko uczulone jest na nabiał np, mleko krowie?
  Karmię piersia i był taki okres, że piłam mleko i jadłam napiał, a AZS u córki było minimalne. Teraz już nie pije mleka krowiego, dawno jadłam ser żółty. Spożywam śladowe ilości mleka, a atopia jest bardzo mocna.
  Nie wiem kompletnie jak podejsc do tematu diety. Jak odstawiam jakiś produkt na np tydzień to żadnych zmian nie widzę. AZS jest i wieczorami oraz nocą jest bardzo silne;/

  • Alergiczne Dziecko on

   Spróbuj odstawić to co najczęściej uczula, poczytaj tutaj: http://alergicznedziecko.pl/dieta-przy-azs/ . Poza tym tydzień to za krótko, żeby zobaczyć czy coś się zmienia, u Lenki zmiany potrafiły znikać po ponad 2 tygodniach. Ile lat ma Twoje dziecko? Czy pije tylko mleko? Czy stosujesz mleko modyfikowane? Może warto wypróbować mleko hydrolizat, np. Bebilon Pepti lub Nutramigen? Pogadaj ze swoim pediatrą, coś Ci na pewno doradzi.

   • Misia ma 5 miesiecy. Obecnie pije tylko z piersi. Zaczełam wprowadzać słoiczki tzn na chwile obecną dynia i marchewka i jest wszystko OK.
    Nie stosuje mleka modyfikowane, a pediatrzy chyba niewiele mają w tym temacie do powiedzenia bo moje próby zagadania do 3 konczyły sie informacja, ze mam stosowac protopic!! Własnie jestem na etapie zmiany Pani dermatolog bo w sumie sama stwierdziła, ze tak bedzie dla nas lepiej… 😉 heh dobrze, ze na siłe nie leczyła mojej córki

 3. Mama Alergika on

  Bardzo rzetelnie napisane, wszystkie informacje zebrane razem. Wszystko się zgadza.

 4. Ja bym jeszcze dodała do tej listy suchą skórę głowy i w ogóle “słabe” włoski.

 5. Z uwagi na fakt, iz atopowe zapalenie skory w wielu przypadkach „wycofuje sie” w dziecinstwie, istnieje spore prawdopodobienstwo, ze podobnie bylo i w naszym przypadku. Niezaleznie od tego, czy lekarz wskaze nam taka droge postepowania, czy tez nie, warto stworzyc sobie dzienniczek obserwacji – notujmy w nim, jak wyglada skora dziecka po nowych posilkach albo kosmetykach.

Comments are closed.