Leki w Ciąży – dr Bożena Ryczkowska

Biorąc udział w konferencji Sango Stop Alergii (dla przypomnienia: klik) miałam przyjemność poznać panią Bożenę Ryczkowską, pediatrę, a jednocześnie naturopatę i homeopatę. Był to bardzo miły zbieg okoliczności, ponieważ stronę internetową pani doktor śledziłam już od dłuższego czasu, a z tym co publikuje było mi zawsze bardzo po drodze. Gdy jeszcze podczas konferencji okazało się, że dr Ryczkowska to bardzo miła i ciepła osoba, postanowiłam, że muszę do niej trafić z Lenką. Tak też się stało i Lenuśka jest teraz  pod jej opieką. Leczenie trwa od tygodnia z małym hakiem i… widzę już pozytywne efekty tej kuracji.

Do tego tematu jeszcze wrócę, natomiast teraz będzie o czymś innym. Mianowicie, pani doktor udostępniła mi swoje artykuły publikowane w czasopiśmie „Naturalna Medycyna”, którego była redaktorem naczelnym. Dostałam zgodę na zamieszczenie ich u siebie na blogu i zamierzam z tej możliwości skorzystać 🙂 Kochani, czytajcie, bo zawsze warto słuchać mądrzejszych i bardziej doświadczonych od siebie, a także poszerzać horyzonty. Do lektury!

Dzisiaj o lekach dla przyszłych mam.

Kobieta w okresie ciąży – podobnie jak każdy z nas – jest narażona na infekcje i odczyny alergiczne, a dodatkowo w pierwszych trzech miesiącach ciąży najczęściej dokuczają jej nudności. Problem polega na tym, że nie może ona stosować większości dostępnych leków, ponieważ leki te mogą zaszkodzić dziecku. Na szczęście mamy do dyspozycji arsenał leków homeopatycznych. Są one całkowicie bezpieczne, pozbawione jakichkolwiek działań ubocznych i doskonale nadają się do leczenia przyszłych matek.

Liczne, dostępne bez recepty złożone leki homeopatyczne, mają na dołączonych ulotkach opisany zakres działania, można więc łatwo dobrać sobie odpowiedni lek. Żeby uzyskać pożądany efekt terapeutyczny, lek taki należy stosować często, nawet co 30 minut, aż do ustąpienia dolegliwości i powtarzać tylko wtedy, gdy dolegliwość powróci. Nie stosujemy ich w terapii przewlekłej, chyba, że na zalecenie lekarza. W przedstawionej poniżej apteczce homeopatycznej znajdują się preparaty, w które powinna się zaopatrzyć każda przyszła mama. Dla przykładu:

Oscillococinum jest sprawdzonym w wielu badaniach klinicznych lekiem w infekcjach wirusowych. Nie tylko skraca on czas infekcji, ale również jej zapobiega. Można go więc stosować jako lek osłonowy po każdorazowym kontakcie z osobą chorą na grypę, przeziębioną czy zakatarzoną. W działaniu profilaktycznym wystarczy pojedyncza dawka leku.

Coryzalia jest znakomitym lekiem każdej fazy kataru. Wykazuje jednak działanie krótkotrwałe i dlatego na początku infekcji należy często powtarzać dawkę. Zapobiega on zapaleniom zatok przynosowych.

Cocculina jest niezastąpionym lekiem na ciążowe nudności i wymioty. Nie wywołuje senności, nie szkodzi dziecku, można ją więc bezpiecznie stosować w każdym okresie ciąży. Biorąc pod uwagę powszechność występowania nudności w pierwszym trymestrze ciąży, Cocculina powinna się znaleźć na głównym miejscu w apteczce ciężarnej kobiety.

(Od siebie dodam, że preparat Cocculina jest rewelacyjny na chorobę lokomocyjną. Poleciła mi go dr Ryczkowska, bo jadąc do niej na wizytę Lenuśka okropnie pochorowała się w aucie, a do gabinetu weszła zielona i półprzytomna. W drodze powrotnej do domu Mała zażywała jedną tabletkę po drugiej, aż dolegliwości ustąpiły zupełnie. Od tego czasu mam zapas Cocculiny w apteczce, bo choroba lokomocyjna to paskudna przypadłość, sama męczyłam się z nią chyba do dwudziestego roku życia, brrr….)

Castor equi to homeopatyczna maść, skutecznie i szybko gojąca pękające podczas karmienia brodawki (co jest zmorą większości mam i może odebrać radość z karmienia w pierwszych dniach po porodzie). Należy więc zabrać ją ze sobą do szpitala, kiedy zbliży się czas porodu.

Również większość leków roślinnych można stosować w ciąży. Niektóre rośliny mogą jednak wywołać niepożądane skurcze macicy i dlatego leki i preparaty roślinne powinno się zażywać dopiero po konsultacji z lekarzem.

 

Źródło:

http://medycyna-integracyjna.pl/

Bożena Ryczkowska, „Naturalna Medycyna”, nr 3 (2003).

 

 

4 to: Komentarzy “Leki w Ciąży – dr Bożena Ryczkowska

  1. Ten artykuł spadł mi z nieba, włąśnie takich informacji szukałam.

  2. Dziękuję za te informacje, właśnie teraz są mi potrzebne. Czy te leki można kupić w każdej aptece?

  3. Różnie to bywa, ale raczej tak. Znam je, używam na swojej rodzinie, pomagają.

  4. W takim razie muszę się zaopatrzyć.

Comments are closed.