Nie wyrzucaj skorupek jaj! – domowy przepis na suplement wapnia

Wapń jest niezbędny dla zachowania zdrowia, to główny budulec kości i zębów, poza tym dba o serce i cały układ naczyniowy. Za jego najlepsze źródła w diecie uważa się mleko i jego przetwory. Ale co zrobić, jeśli akurat tych produktów nie spożywasz? Bo masz uczulenie (jak moja Lenka), albo zwyczajnie nie lubisz i na samą myśl o szklance mleka dostajesz gęsiej skórki (jak ja)? Możesz poszukać innych źródeł wapnia, których wbrew pozorom jest sporo (poczytaj o tym TUTAJ). Jeśli jednak przyjrzysz się tym produktom, to z pewnością się zorientujesz, że nie należą one do ulubionego menu dzieci. Czy jest jakiś fortel, żeby je przemycić „pod przykrywką”? Z pewnością, ale możesz pokusić się o samodzielne przygotowanie taniego, ekologicznego i skutecznego suplementu wapnia. Będzie Ci do tego potrzebny jeden składnik – skorupki jaj! 🙂

Suplement wapnia ze skorupek jaj

Wystarczy, że będziesz kupować do domu jaja ekologiczne lub inne z pewnego źródła „od szczęśliwych kur”. Jaja możesz jeść jak lubisz, a skorupki zachowaj. Umyj je bardzo dokładnie, możesz nawet użyć detergentu, szczególnie jeśli widzisz, że są bardzo brudne lub masz alergię na białko i/lub żółtko (pamiętaj, żeby porządnie wypłukać). Żeby zminimalizować ryzyko zakażenia bakteryjnego, skorupki namocz w srebrze koloidalnym (20 ml srebra na 200 ml wody) przez 3 godziny. Po tym czasie wyciągnij skorupki i wysusz w temperaturze pokojowej, zmiel na proszek w młynku do kawy lub moździerzu. Możesz jeść ¼ łyżeczki od herbaty dziennie.

Pamiętaj też, że bardzo ważne jest, aby wraz z wapniem suplementować witaminę D3 i K2. One dbają o to, żeby wapń trafił do kości, a nie zatkał tętnic.

 

 

Źródła: 1 i 2 

5 to: Komentarzy “Nie wyrzucaj skorupek jaj! – domowy przepis na suplement wapnia

 1. Świetna porada! Jak zwykle nie zawodzisz 🙂 Podajesz swoim dzieciom taki proszek ze skorupek?

  • Alergiczne Dziecko on

   Dzięki 🙂 Tak podaję, szczególnie, że po ząbkach było widać, że zaczęło im brakować wapnia (cienkie, “przezroczyste” szkliwo). Sprawdzę w praktyce jak się ma ta teoria.

 2. A czy można podawać dziecku z alergią na jajko kurze?

  • Alergiczne Dziecko on

   Lenka ma alergię na żółtko i białko jaja kurzego, a skorupki nie powodują u niej objawów uczulenia. Dlatego sądzę, że warto to sprawdzić.

 3. Taki sposób poleciła nam alergolog, ale skorupki kazała gotować, żeby pozbyć się salmonelli.

Comments are closed.