Pielęgnacja skóry

Skóra zdrowa a skóra z AZS

Skóra dzieci (osób dorosłych zresztą też) cierpiących na alergię i AZS różni się od zdrowej skóry. Dla atopowej charakterystyczne są następujące cechy:

– nadmierna suchość, która wynika z nieprawidłowej budowy skóry,

– bardziej przepuszczalny naskórek, przez co silnie narażony na działanie drażniących czynników zewnętrznych,

– stan zapalny w czasie zaostrzenia,

– świąd.

Wszyscy rodzice alergicznych dzieci wiedzą, jak trudną sprawą jest pielęgnacja skóry atopowej. Co zrobić, aby nie tylko, nie zaszkodzić, ale jeszcze pomóc? Żeby w końcu przestało swędzieć i nawilżyło się chociaż trochę?

Prawda jest taka, że trzeba wiele preparatów i sposobów postępowania przetestować, aby znaleźć ten najskuteczniejszy. Kosmetyków przeznaczonych dla skóry atopowej jest mnóstwo, zachęcam do wypróbowania emolientów, u nas się sprawdziły. Nie da się jednak powiedzieć, które są najlepsze, trzeba dojść do tego samemu, metodą prób i błędów. Należy również pamiętać, że w pewnym momencie skóra może się „uodpornić” na dany preparat i przestaje on działać lub wręcz zaczyna uczulać! Warto też trzymać rękę na pulsie, ponieważ często pojawiają się na rynku nowe kosmetyki, które mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

Pielęgnacja skóry mojego Alergicznego Dziecka

Jakich kosmetyków używam w codziennej pielęgnacji skóry mojego Alergicznego Dziecka? Do kąpieli (krótkiej i z ciepłą, ale nie gorącą wodą) nie używam żadnych płynów. Te, które dotychczas stosowałam (w tym emolienty do kąpieli) po prostu nie działały, więc uznałam je za zbyteczne. Do mycia – mydło hipoalergiczne (niedawne odkrycie to Biały Jeleń z lnem, którego sama używam do demakijażu) lub emulsja (ale taką, którą myje się ciało, a nie wlewa do wanny), ostatnio z serii Emolium P (trójaktywny żel do mycia). Od kiedy Lence urosły włoski, to myję je szamponem Paul Mitchell Kids (wcześniej myłam tym samym preparatem co ciało), w serii jest również odżywka ułatwiająca rozczesywanie, która przecudnie pachnie truskawkami, mniam! Skórę Córki (ciało i twarz) nawilżam kremem trójaktywnym z serii Emolium P. Ta seria szczególnie mi odpowiada z uwagi na to, że dobrze nawilża i zawiera oleje roślinne, a nie płynną parafinę (paraffinum liquidum). No i najważniejsze: porządny manicure! Mianowicie, krótko obcięte paznokcie, wypiłowane dodatkowo szklanym pilnikiem, żeby zminimalizować prawdopodobieństwo zadrapania i skaleczenia skóry.

Istnieją jeszcze domowe (babcine) metody pielęgnacji skóry atopowej, ale o tym innym razem…

 

 

 

3 to: Komentarzy “Pielęgnacja skóry

  1. Pingback: Pielęgnacja włosów Malucha – KONKURS z Paul Mitchell | alergicznedziecko.pl

  2. Pisała Pani ten post 2014 roku, wiem że bardzo się rozwineła Pani wiedza w temacie kosmetyków. Czy dalej uważa Pani że skład tego emolientu jest odpowiedni do kąpiel? Nie wiem w czym kąpać i jak często moją 7 mc córke, obecnie używam krochmalu i kąpie około 5 min codziennie, chciała bym znaleść jakąś alternatywe

    • Alergiczne Dziecko on

      Pamiętam, że był to jeden z lepszych preparatów aptecznych, na który się wówczas natknęłam. Zawsze jednak preferowałam naturalne metody pielęgnacji i myślę, że krochmal będzie lepszy niż każdy emolient, pod warunkiem, że widzi Pani pozytywne efekty takiej kuracji. Mi osobiście bardziej pasowały kąpiele w siemieniu lnianym, ale tak to już jest, że każdy musi dojść do swojego ulubionego sposobu dbania o skórę. Jak Lenka była malutka też ją kąpałam codziennie, jednak z biegiem czasu zaczęłam ograniczać kąpiele. Moim zdaniem takie małe dziecko nie ma jak się pobrudzić i zapocić na tyle, żeby trzeba je było codziennie kąpać, poza tym to zawsze naruszanie delikatnej ochronnej bariery lipidowej. Myślę, że 2-3 razy w tygodniu w zupełności wystarczą (no chyba, że się maluszek zafafluni od kolan po szyję, wiadomo).

Comments are closed.