Sól Epsom – czyli na co komu gorzka sól?

Sól Epsom, nazywana również solą epsońską, angielską lub gorzką właśnie to naturalny minerał, który początkowo pozyskiwano z wód mineralnych z Epsom w Anglii (stąd nazwa). Pod względem chemicznym to siedmiowodny siarczan magnezu, związek jonów magnezu i siarki (zawiera nie mniej niż 9,7% czystego magnezu i 12,9% czystej siarki). Wyglądem przypomina sól kuchenną, nie ma zapachu, za to smak ma i to paskudny (nie wiem, czy bardziej słony niż gorzki czy gorzki niż słony – fuj!). Ale czemu o niej mowa? A to dlatego, że sól Epsom to substancja o wspaniałych właściwościach kosmetycznych, prozdrowotnych i eeee….. użytkowych! Z wielu powodów warto ją mieć w domu.

Zastosowanie soli Epsom

Kąpiele w soli Epsom

Dwie szklanki soli Epsom rozpuszczamy w wannie pełnej wody i wskakujemy na 20-30 minut. Co zyskujemy? Wybitne działanie odprężające, usuwające stres, napięcie mięśniowe i nerwowe. Ponadto, taka kąpiel wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry (łuszczyca, egzema, grzybica) i urazów (ran, kontuzji, złamań, siniaków, obrzęków, stłuczeń). Jest to najlepszy i najbardziej efektywny sposób na suplementację magnezem, którego niedobory ma większość z nas. Magnez odgrywa szczególną rolę w niemal wszystkich procesach zachodzących w organizmie: ochronnych, przeciwstresowych, przeciwtoksycznych, antyalergicznych, przeciwzapalnych, reguluje ciepłotę ciała, bierze udział w tworzeniu przeciwciał odpornościowych, działa relaksująco i znieczulająco. Podejrzewa się, że chroniczny brak magnezu przyczynia się do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Co więc robimy? Kąpiemy się w soli Epsom 2-3 razy w tygodniu i cieszymy doskonałym samopoczuciem.

Moczenie nóg w soli Epsom

Szklankę soli Epsom wsypujemy do miski z wodą i moczymy nogi pół godziny. Można dodać olejek miętowy, który da wrażenie ochłodzenia (dzięki mentolowi). Co zyskujemy po takiej kąpieli? Odprężenie, relaks, zmniejszenie opuchlizny, zmiękczenie skóry.

Kompresy z soli Epsom

Na urazy, stłuczenia, opuchlizny, siniaki, zapalenia stawów, bolesność stawów i mięśni, oparzenia słoneczne i ukąszenia owadów pomoże kompres z soli Epsom. Aby go przygotować należy dwie szklanki soli rozpuścić w ciepłej wodzie, namoczyć gazę i przykładać do właściwego miejsca.

Sól Epsom na skórę

Sól rozetrzeć z oliwą, masłem kosmetycznym lub ulubionym kremem na papkę i używać jako peeling do skóry twarzy i ciała.

Sól Epsom jako środek przeczyszczający

Łyżkę soli rozpuścić w szklance wody i wypić. Siarczan magnezu (podobnie jak inne związki magnezu) ma działanie osmotyczne, czyli wiąże wodę w jelitach, więc wizyta w toalecie murowana.

Sól Epsom jako środek żółciopędny

Jak środek żółciopędny należy przyjmować sól Epsom w dawce do 1 grama (czubek łyżeczki do herbaty) trzy razy dziennie.

Sól Epsom na… ślimaki

Sól Epsom to odstraszacz ślimaków. Wystarczy posypać dokoła teren, który chcemy mieć wolny od nieproszonych gości i sprawa załatwiona.

Sól Epsom dla roślin

Sól Epsom to świetna odżywka dla roślin (dzięki zawartości magnezu). Wspomaga wzrost kwiatów domowych i roślin ogrodowych, przeciwdziała brązowieniu iglaków i trawników. Wystarczy raz na jakiś czas podlać je wodą z solą Epsom (łyżka soli na dwa litry wody).

Jaką sól Epsom kupić?

W zależności od przeznaczenia sól Epsom można kupić w różnym stopniu oczyszczoną. Tą ze sklepu ogrodniczego można stosować jedynie do roślin i ślimaków. Do zastosowań typu „spa” trzeba kupić sól czystą chemicznie, najlepiej z oznaczeniem „CZDA” (czysty do analiz), „farmaceutyczny” lub „do zastosowań spożywczych”.

 

P.S. Do poczytania o zwykłej, słonej soli TUTAJ.

 

Źródła:

„Kuchnia i Medycyna” Julian Aleksandrowicz i Irena Gumowska, Wydawnictwo Watra 1990

link, link

 

14 to: Komentarzy “Sól Epsom – czyli na co komu gorzka sól?

 1. Gdzie to kupić?

 2. Kupiłam, wykąpałąm się… Relaks jakich mało! Naprawdę polecam, można jeszcze dodać do kapieli olejek eteryczny i będzie totalne spa!

 3. Polecam kąpiele, skutecznie uzupełniają niedobory magnezu.

 4. Potwierdzam, kąpiele w gorzkiej soli najlepiej uzupełniają niedobory magnezu. Szczególnie u dzieci!

 5. Super zdjęcie. Twoje czy baza?

 6. Jak zawsze ciekawostki!

 7. Ja też lubię tu zaglądać, zawsze czegoś się dowiem 🙂

 8. Zakupiłem na Allegro 5 kg za 40 zł. Chyba ok?

 9. Też tak kupuję 🙂

 10. W sieci zwykle najtaniej. Też kupuję na Allegro.

 11. Jak często można się kąpać w soli Epsom?

  • Alergiczne Dziecko on

   Możesz ją dorzucać do każdej kąpieli, ale 2 razy w tygodniu myślę, że wystarczy i poczujesz relaks 🙂

Comments are closed.